• بعضی قالیشویی در مشهد خانمها با گونه های مواد منزه کننده و گهگاه حتی به دستکش های ظرفشویی آلرژی دارا‌هستند. دراین موردها بهتر میباشد برای تزکیه فرش به مکان مواد منزه کننده از قبیل پودر و شامپو های اختصاصی از نمک استعمال کنید. کافی میباشد سطح فرش را با یه خرده نمک بپوشانیم. اندازه نمک نباید به حدی باشد که سطح آن را سپید نماید. آن‌گاه فرش را به به عبارتی وضعیت میگذاریم تا حدود ۱۲ساعت بماند. آن گاه با یک اسفنج مرطوب آن را منزه می‌کنیم. سود عمل عالی و غیر چشم انداز میباشد. چنانچه شک وتردید دارید می‌توانید آزمون فرمائید.
• برق پرتاب کردن و براق کردن رنگ قالی برای براق کردن فرش میتوانید یه خرده نشاسته روی فرش بپاشید و بگذارید یک ساعت بماند. آن‌گاه با جارو برقی آن را جارو فرمایید اثر اعجاب انگیزی داراست.
• برای برق انداخن و اثبات نگه داشتن رنگ فرش و قالی می‌توانید مخلوطی از یک فنجان سرکه طبیعی.
امر العمل لکه زدایی:
با دقت بدین که لکه‌های متفاوت مستلزم طرز‌های مختلفی جهت از دربین رفتن می باشند لذا آشنایی نوع لکه و منشأ آن بسیار با اهمیت میباشد بدین ترتیب در زیر لیستی از لکه‌های معمول و نحوه از میان بردن آن ها ذکر می گردد.
- پیش از افزودن هر شوینده‌ای با ناخن خویش ماده افتاده روی فرشتان را بردارید.
- در بخش کوچکی از فرشتان ماده تمیز کننده را آزمون فرمایید تا مطمین گردید آسیبی به فرشتان نمی‌زند.
- نقطه لک گردیده را نسابید چون ممکن میباشد کثیفی به نقاط دیگر فرشتان شیوع نماید.
- ماده پاک کننده را از خارج از لک به سمت آن بریزید تا کثیفی به نقط دیگر نرسد و بعداز ایفا فعالیت بلافاصله آن نقطه را با دستمال تر منزه نمائید.
- در شرایطی‌که حس کردید بعد از کم آب کردن نقطه شسته گردیده هنوز فرشتان تر میباشد یک حوله نازک را روی نقطه تر قرار داده و جسم سنگینی را روی آن بگذارید.
چاره‌هایی برای لکه‌های خاص بر روی فرش دستباف:
لکه‌های اسیدی:
این لکه‌ها که ممکن میباشد حتی با ریختن پاره ای سرکه پدید آیند به برخورد سریع شما نیاز دارا‌هستند. بلافاصله روی آن مقدار پاره ای جوش شیرین و آب بریزید و آن گاه مقدار بسیار معدود محلول رقیق آمونیاک و آب اضافه فرمایید. دقایقی بعد از آن فرش را آب بکشیدو آن را جارو بزنید.